Niektorí znás majú ten dar, že vedia hudbou potešiť. Zobrať do ruky nástroj a hrať. Spievať. Rozozvučať v poslucháčoch citlivé struny, vyvolať radosť či smútok. A tak to ide spolu. V našej obci Krivosúd – Bodovka piesne, ktoré si ľudia spievali doma alebo pri práci im mal vždy kto zahrať, či už vo voľných chvíľach alebo na tancovačkách.

Prvá dychová hudba v Krivosúde – Bodovke  vznikla vr. l873 a hrávala spolu 21 rokov. Potom znej utvorili sláčikovú kapelu, ktorú vokolí dobre poznali ako Huslárov. Táto ukončila svoju činnosť v r. l919. Vtom istom roku,  ďalší nadšenci založili novú dychovú hudbu, ktorú viedol Ondrej Valach.

            Keď sa začali pred viac ako tridsiatimi rokmi schádzať u Horňáčkovcov v kuchyni, boli ešte takmer deti. Najskôr ich bolo šesť: Zdenko a Vladimír Minárikovci, Ján Veselovský, Ján Kubáň a Igor Horňáček. Koncom roka po návrate zo ZVS ich doplnil  a svojmu otcovi začal vypomáhať pri nácvikoch starší syn pána Horňáčka Milan. Nasledujúci rok kním pribudli ďalší: Ľuboš a Ivan Arbetovci, Ján Rozvadský, Viliam Ďuriš, Peter Straka, Ľuboš Kadlečík, Svetozár Sýkora. O niečo neskôr Emil a Milan Kubáňovci a Vladislav Rozvadský.  Až vr. l975 bola dychovka kompletná. Pán Ján Horňáček sa chlapcom oddane venoval a zich domu sa po večeroch ozývala hudba. Popri ňom sa zviacerých otcov stali učitelia a zdomov sa stali hudobné školy. Celá obec so záujmom sledovala zrod novej dychovky, ktorej kapelníkom sa stal Milan Hornáček.
            Na prvé vystúpenie kapely spred 30 rokov sa snáď ani nedá zabudnúť. Ľudia s uznaním hovorili, že zasa majú svoju hudbu. Jej prvé akcie boli: posedenia pre starších občanov, Mikulášsky  večierok, výročná schôdza JRD, poprávky na svadbách.
          Bodovanka za dlhých 30 rokov, účinkovala na mnohých podujatiach – svadbách zábavách, koncertoch a rôznych iných slávnostiach.

Najdôležitejšie medzníky Bodovanky od jej vzniku:

1975 – DH Bodovanka začína oficiálne účinkovať na kultúrnych podujatiach
1981 – účasť na festivale DH Veselský rýneček vo Veselí nad Moravou
1983 – účasť na Festivale DH v Hluku
1985 – Bodovanka získala 3. miesto na Krajskej súťaži malých dychových hudieb vPiešťa-
noch, účinkovanie vrodisku Karola Pádivého vDolní Cerekvi
1986 – účasť na Okresnom folkl. festivale vMníchovej Lehote
         – účasť na Festivale DH v Hluku
1987 – prvá rozhlasová nahrávka vČs. rozhlase Bratislava – Klenotnica ľudovej hudby, ktorú
            moderoval Dr. Ondrej Demo
1988 – Bodovanka si vybojovala postup na Krajskú súťaž dychových hudieb v Šaštíne
         –  účinkovanie vrodisku Karola Pádivého v Dolní Cerekvi
1989 – prvá televízna nahrávka Keď sme sa tak zišli sDH Moravěnka – zKrakovian
1990 – nahrávka vSTV vobci Gbely sDH Večerka – A pri tom speve …
         – nahrávka v STV v Pezinku – l5 rokov Malokarpatskej kapely
1991 – účasť na Bratislavských dychových slávnostiach
1992 – Bodovanke vychádza prvá magnetofónová kazeta s názvom „Hrá, Bodovanka hrá“
1994 – Kapela vystupuje vSlovenskej televízii vreláciách „Na furmanskom dvore“ v Holíči a
            „Naša naj …“ v Kozárovciach, Silvestrovská Naša naj… zo Žiliny
         – účasť na Slováckom festivale DH vHluku
1995 – účasť na Festivale DH vTopoľčanoch
         – Festival DH vo Vajnoroch
1998 – Bodovanka vydáva svoju druhú MG kazetu „Bodovanka a Vlčovanka vyhrávajú“,
         – účasť na Festivale DH v Bánovciach nad Bebravou
1999 – nahrávka v televízii Markíza – Ander z Košíc
         – účasť na 1. festivale moravsko-slovenských DH v Starom Hrozenkove

            Kapela účinkovala tiež v Poľsku, Rakúsku, Juhoslávii, Holandsku a samozrejme v Česku.

            Kapela v súčasnosti účinkuje v zložení: Milan Hornáček – kapelník, Štefan Minárik, Ján Michálek, Ľuboš Arbet, Igor Horňáček, Peter Straka, Marián Hrušovský, Ivan Arbet, Marek Kubáň, Ján Kubáň, Zdenko Minárik a Emil Kubáň. Svojím spevom sa prezentujú i speváci: Alena Mináriková, Milan Pavlech a Ľuboš Kusenda.

Treba vyzdvihnúť odbornú pomoc pánov Miroslava Křížka a Gejzu Príbelu a vďaka patrí aj terajšiemu umeleckému vedúcemu Antonínovi Maděrovi, ktorý Bodovanke dlhé roky nezištne pomáha odborne i autorsky.

Už 30 rokov sa snaží šíriť dobré meno Bodovanka nielen sebe ale aj celej obce Krivosúdu – Bodovky. Bodovčania sú právom na ňu hrdí.

Kontakt:

Milan Horňáček – kapelník

Komentáre sú zatvorené.

Zatvorte Okno Na Vyhľadávanie