AKTUALITY|

Oznamujeme obyvateľom obce Krivosúd-Bodovka,  že pri kontajneroch na triedený zber pri Požiarnej zbrojnici je umiestnený nový kontajner – zberná nádoba na použitý kuchynský olej.

Aj použitý kuchynský olej má hodnotu, a preto ho nevylievajte do výlevky, môže sa ešte využiť.

Použitý kuchynský olej sa nesmie vylievať do kanalizácie, ale veľa domácností o tom nevie a nie sú o tom dostatočne informované. Použitý kuchynský olej zanáša kanalizáciu, priťahuje nepríjemné hlodavce a znečisťuje vodu. Separovaním použitého kuchynského oleja tak chránite nielen životné prostredie, ale ušetríte si aj náklady na opravy upchatých kanalizácií či deratizáciu.

Olej je biologicky ťažko odbúrateľný a vo vodnom prostredí redukuje kyslík potrebný pre faunu a flóru.

Ak použitý kuchynský olej odovzdáte, chránite prírodu hneď dvakrát – z odovzdaného oleja sa vyrobí biopalivová zložka do motorovej nafty, ktorá znižuje emisie skleníkových plynov o viac ako polovicu.

 Pritom riešenie je jednoduché:

 Stačí vylievať použitý rastlinný olej do prázdnej PET fľaše od oleja zakúpeného v obchode, ktorú po naplnený uzavriete a hodíte do zbernej nádoby. Vhodné sú všetky typy prepálených rastlinných olejov a tukov, ktoré zostanú po príprave jedla napr. po vysmážaní, po vyprážaní z fritéz, ale aj olej, ktorý slúžil ako nálev potravín – rýb, zeleniny či syra. Dôležité je však zbierať čistý olej, ktorý neobsahuje zvyšky potravín, šťavy z mäsa či vody.

Ako postupovať:

Po vyprážaní sa olej nechá vychladnúť na panvici, alebo vo fritéze pod teplotu 50 stupňov – potom opatrne zlejeme olej do fľaše za pomoci lievika a sitka, aby bol olej bez zbytkov potravín a vody, a aby sme ho nerozliali (ideálna je prázdna PET fľaša od zakúpeného oleja, aby sme neznehodnocovali čisté nádoby).

Fľašu dobre uzavrieme a uskladníme na tmavom a suchom mieste tak, aby sa nevyliala – po naplnení odnesie občan fľašu do zbernej nádoby pri Požiarnej zbrojnici. Lieviky kompatibilné s PET fľašou si občania obce môžu v prípade záujmu bezplatne vyzdvihnúť na Obecnom úrade Krivosúd-Bodovka.

Vyzbieraný olej v obci Krivosúd-Bodovka odoberá spoločnosť LADISCO s.r.o., ktorá ho používa na ďalšie spracovanie ako biopalivovú zložku.

Komentáre sú zatvorené.

Zatvorte Okno Na Vyhľadávanie